ABD’de ilk kez ev almak hayal oldu

İlk kez ev almak isteyenler ABD gayrimenkul piyasasından çekiliyor. Mortgage faiz oranlarının %7’yi bulmasıyla birlikte ABD’de 243 bin dolarlık başlangıç seviyesinde ortalama bir konutun maliyeti ilk kez ev alacakların karşılayamayacağı bir seviyeye ulaştı. Üstelik Bloomberg’ün haberine göre bu tür bir gayrimenkul bulmak da pek mümkün değil.

Haberde yer alan gayrimenkul firması Redfin’in araştırmasına göre, ilk kez ev alacakların ortalama bir başlangıç seviyesi evi karşılayabilmesi için yılda 64.500 dolar kazanması gerekiyor. Bu rakam bir yıl öncesinde ise 57.222 dolardı.

Redfin Kıdemli Ekonomisti Sheharyar Bokhari, “Günümüz pazarında başlangıç seviyesinde ev arayan alıcılar boşa kürek çekiyorlar. Çünkü ülkenin birçok yerinde artık başlangıç seviyesi evi diye bir şey yok. Yükselen fiyatlar ve artan faiz oranlarının birleşimi nedeniyle satılık uygun fiyatlı evler artık neredeyse düşük bütçeli insanlar için uygun değil” ifadelerine yer verdi.

Bu tablo özellikle de Florida için geçerli. İlk kez ev almak isteyenler ve bu hayallerini düşük vergili ve bol güneşli bir eyalette gerçekleştirmeyi arayanlar için maliyetler geçen yıla göre %20’nin üzerinde tırmandı. Alıcılar aynı zamanda aralarında seçim yapabilecekleri az sayıda evle diğer bir deyişle kurumuş bir pazarla karşı karşıyalar.

Bokhari yeni satılık olarak listelenen konutların %23 oranından düştüğünü belirtiyor. Bunun sebebi ise ev sahiplerinin rekor derecede düşük mortgage faizlerini korumak istemeleri ve mülklerini satmayı tercih etmemeleri. Piyasadaki uygun fiyatlı evlerin sayısı ise Haziran 2012’ye göre yarıdan daha az.

Ancak finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre piyasayı bekleyenler için yeni fırsatların doğması mümkün.

YahooNews’in haberinde yer alan Morgan Stanley emlak analizi ekibi konut fiyatlarının 2023 boyunca yıllık bazda sabit kalmasını ve gelecek yıl itibariyle de düşüşe geçmesini bekliyor.

Banka analistleri, “2023’te konut fiyatlarının 2022’yle aynı seviyede bitireceğini ve 2024’te konut fiyatlarının %2 düşeceğini öngörüyoruz. Zira satın alınabilirlik için uzun vadeli ortalamalar yavaşça da olsa geri dönmeye devam ediyor. Konut stokları ise onlarca yılın en düşük seviyesinden yavaş da olsa tırmanmaya başlıyor” açıklamasında bulundu.

Emlak firması Zillow’un analistleri ise emlak piyasasındaki tabloyu değerlendirirken, “Pembe gözlüklerle bakmamız gerekirse konut fiyatlarının ocak ayından bu yana da %2,8 yükseldiğini söyleyebiliriz. Negatif baskılarla birlikte yıllık bazdaki bu düşüşün kısa bir düşüş olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir