ABD’deki geçici hükümet finansmanında Ukrayna’ya yardım yer almıyor; Biden, Cumhuriyetçilere baskı yapıyor

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre’deki Cumhuriyetçilere Ukrayna’ya daha fazla yardım sağlayacak bir tasarıyı desteklemeleri için baskı yaptı ve neredeyse hükümetin kapanmasına yol açacak olan siyasi çekişmelerden “bıktığını ve yorulduğunu” söyledi.

ABD Başkanı Biden, Kongre’nin Cumartesi günü hükümetin finansmanını bir aydan fazla bir süre uzatan geçici tasarıyı kabul etmesinin ardından konuştu. Süresi 17 Kasım’a kadar olan tasarıda, Kiev’e yardım yer maddesi yer almıyor. 

Cumhuriyetçilerin bu yardımı ayrı bir oylama yoluyla sağlama sözü verdiklerini söyleyen Biden, “Amerika’nın Ukrayna’ya verdiği desteğin kesintiye uğramasına hiçbir koşul altında izin veremeyiz. Meclis Başkanı’nın, saldırganlık ve vahşete karşı kendilerini savunan Ukrayna’ya yardım etmek için gereken desteği sağlama taahhüdünü yerine getirmesini bekliyorum” dedi.

Meclis Başkanı Kevin McCarthy‘nin anlaşmalara sadık kalacağına güvenip güvenemeyeceği sorulduğunda Biden, “Ukrayna konusunda daha yeni bir anlaşma yaptık, bunu öğreneceğiz” dedi. 

Daha önce Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde muhafazakar Cumhuriyetçi kanat, kendi liderleri McCarthy’nin hükümetin “kapanmasını” önlemek amacıyla sunduğu geçici bütçe tasarısını reddetmişti. 

Bir Beyaz Saray yetkilisi Biden’ın x geçirme vaatlerinden bahsettiğini söyledi. 

Biden geçtiğimiz ay Washington’a yaptığı bir ziyaret sırasında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski‘ye bazı Cumhuriyetçi milletvekillerinin muhalefetine rağmen ABD’nin güçlü desteğinin devam edeceği güvencesini vermişti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir