Bayramın tadı kaçtı

Kahramanmaraş depremi sonrasında buruk bir bayrama hazırlanan Türkiye’de hız kesemeyen fiyat artışları, yine zamlı bir bayramlaşma getirecek. Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre Geçen yıl 75 TL olan bayram şekerinin kilogram fiyatı bu yıl yüzde 32’lik artış ile 99 TL’ye çıkarken, tüketimin ise yerinde sayması bekleniyor.

Kent şekerlerini de bünyesinde bulunduran Mondelez International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, gelecek dönemi şöyle değerlendirdi:

“TOPLAM BAYRAM ŞEKERİ TÜKETİMİ 24-26 BİN TON”

“Bir bayram havasında giriyor muyuz, tartışılır. Türkiye’de hediyelik ve ikramlık şeker pazarı büyüklüğü 1.2 milyar TL. Türkiye’de toplam bayram şekeri tüketimi ise 24-26 bin ton. Bu yıl yüzde 1-2 gibi bir büyüme bekliyoruz. Geçen sene 75 TL olan şeker fiyatı bu yıl 99 TL.”

Türkiye’de hane başı yıllık bayram şekeri tüketiminin 2.47 kilogram olduğunu ve bu dönemde satın alınan hediyelik ve ikramlık ürünlerin yüzde 81’ini bayramlık şeker ürünlerinden oluştuğunu kaydeden Karagöz, depremin etkilediği bölgelerde şeker tüketiminin aldığı payın yüzde 14’e kadar çıktığını kaydetti.

İç göç nedeni ile tüketimin Adana, İskenderun gibi şehirlere kayabileceğini aktaran Karagöz, “10 bin geleneksel 30 bin modern satış noktası olmak üzere 40 bin noktada bayram şekeri satışı yapıyoruz. Bayram şekerine bayramdan bayrama zam gelir. 7 bin kişi satış sürecinde yer alıyor” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir