Trump’a suç isnat eden Başsavcı, Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi Başkanına dava açtı

NEW Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın “iş kayıtlarını tahrif etmekle ilgili 34 ağır suç” işlediği kararına varan Manhattan Bölge Başsavcısı Alvin Bragg, ABD Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi Başkanı Jim Jordan’a New York Bölge Mahkemesinde dava açtığını duyurdu.

Dava dosyasında Jordan’ın Bragg’e yönelik “açık bir yıldırma ve saldırı kampanyası” yürüttüğü belirtildi.

Jordan’ın eski New York Savcısı Mark Pomerantz’ı ifadeye çağırdığı ancak Kongre’nin böyle bir yetkisi olmadığı belirtilen dava dosyasında, “Kongre’nin ceza davalarını denetleme yetkisi olmadığı gibi ifadeye çağırma ve soruşturma yürütülen kişileri cezalandırma yetkileri bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Dava dosyasında, Jordan ve Yargı Komitesinin ceza davasını normal işleyiş sürecine bırakmak yerine “yıldırma, misilleme ve engelleme” kampanyası yürüttüğü kaydedildi.

Jordan, sosyal medya paylaşımında, davayla ilgili, “Önce bir başkanı hiç suçu olmadan suçluyorlar. Sonra da bunu yaparken hangi federal kaynakların kullanıldığını öğrenmek isteyen Kongrenin denetimini engellemek için dava açıyorlar.” açıklaması yaptı.

Jordan eski New York Savcısı’nı ifadeye çağırmıştı

ABD Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi Başkanı Jim Jordan, eski New York Savcısı Mark Pomerantz’ı, eski ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik suçlamasıyla ilgili ifadeye çağırmıştı.

İstifa mektubuna dayanarak Pomerantz’ın Trump hakkındaki soruşturmanın “sonuçlarına önceden karar verdiğini” ve (Manhattan Bölge Başsavcısı Alvin) Bragg’ı, söz konusu soruşturmayı “tamamlamaktan çok uzak” olmakla itham ettiğini belirten Jordan, eski New York Savcısını Trump’a karşı “kişisel husumet” beslemekle suçlamıştı.

Pomerantz’ın ABD medyasında, Trump’ın mali tablolarıyla ilgili “çok sayıda ağır ihlalden suçlu” olduğuna inandığı ve Bragg’ın o sırada Trump hakkındaki soruşturmayı “süresiz olarak” askıya alma kararının “yanlış yönlendirildiğini” düşündüğü için istifa ettiğine dair bilgiler yer almıştı.

Trump davasını takip etmekle görevlendirilen Pomerantz, Bragg görevi devraldıktan hemen sonra, Şubat 2022’de, Manhattan Bölge Savcılığının ofisinden ayrılmış, eski ABD Başkanına yönelttiği iddialarla ilgili bir de kitap yazmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir