Vatandaşı Çarpacak Bir İddia: 2024’te KDV’ye de Zam Gelecek

Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu “2024 yılında katma değer vergisi genel oranları artırılabilir. Yüzde 1 orana tabi olan ürünlerin bir kısmı yüzde 10’a çekilebilir. Yüzde 10 orana tabi ürünlerin bir kısmı yüzde 20’ye çekilebilir” diye konuştu.

Atılım Üniversitesi İşleTme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu 2024 yılında KDV genel oranlarının artabileceğine dikkat çekti.

Bloomberg HT yayınına katılan Saygılıoğlu “Bu seneki bütçe 11 trilyon lira; yani son revize bütçeye göre bütçe yüzde 100 arttı. Personel giderleri 2023 yılında bütçede 952 milyar lira olarak öngörülmüş iken, 2023 yılının ilk 9 ayında 960 milyar lirayı geçti. Yani 9 ayda bütçenin tamamı personel ödeneği olarak kullanıldı. 2024 yılında 11 trilyon liralık bütçenin 2,5 trilyon lirayı aşan kısmını personel giderleri oluşturuyor.

4,3 trilyon liralık kısmı cari transferler; yani karşılığında bir mal ve hizmet almadığımız emekli maaşları, yoksullara, kimsesizlere yardımlar gibi ödemeler. Dolayısıyla bütçenin 2024 yılında gider tarafı hareket serbestisi olmayan bir sıkıntı ile karşı karşıya” diye konuştu.

Gelir tarafının ise biraz daha karmaşık olduğunu söyleyen Saygılıoğlu “11 trilyon liralık bütçenin 7,4 trilyon liralık kısmı vergi gelirinden, yaklaşık 2 trilyon liraya yakın kısmı vergi dışı diğer gelirlerden sağlanıyor. Muhtemelen 2024 yılında ilginç satışlar, ilginç ilave gelir kaynakları göreceğiz” dedi.

Hükümetin 2024 için tek talebinin ‘gelir’ olduğunu ifade eden Saygılıoğlu “2024 yılında ödediğimiz katma değer vergisi 2023 yılının ilk bütçesine göre yedi kat, revize bütçesine göre ise üç kata yakın artırılıyor. 1,7 trilyon TL’lik katma değer vergisi tahsilatı öngörülüyor. 2024 yılında katma değer vergisi genel oranları artırılabilir. Yüzde 1 orana tabi olan ürünlerin bir kısmı yüzde 10’a çekilebilir. Yüzde 10 orana tabi ürünlerin bir kısmı yüzde 20’ye çekilebilir” şeklinde konuştu.

Saygılıoğlu ayrıca “Kamu harcamalarında verimlilik beklemek hayal etmek demektir. Yerel seçimlere kadar herhangi bir hareket kabiliyeti olmayacaktır” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir