Restoranlara Michelin Yıldızını O Veriyor: Kim Bu Gizemli Alman Müfettiş?

Uzun boylu, güçlü yapılı, çok ciddi ama tatlı bir yönünün olduğu belirtilen bu gizemli Alman Michelin müfettişinin yüzü açık olarak çekilmiş hiçbir fotoğrafı yok. Fransız rehberinin müfettişleri arasında yaygın bir uygulama olan sahte bir isimle masa ayırtıyor, ancak diğerleri kendi isimleriyle rezervasyon yaptırıyor. Bu yüzden onun, 2009 yılında ünlü rehberin başındaki ilk kadın olan 53 yaşındaki Juliane Caspar olduğu biliniyor. Bu aynı zamanda yayının genel yayın yönetmenliği pozisyonunun ilk kez Fransa dışından birine geçtiği tarihtir.

Michelin Rehberleri’nin o dönemki direktörü otelci Jean-Luc Naret’e göre Caspar’ın Alman, Avusturya ve İsviçre yayınlarını iyi yönetmesi ona yeni pozisyonunu kazandırdı. “Kapıda belirdiğinde titremeye başlıyorsunuz,” diyor bir zamanlar onu misafir eden bir şef. “Yıldız alıp almayacağınızı onun raporunun belirleyeceğini biliyorsunuz” diye ekliyor.

Juliane Caspar bazen yalnız yemek yiyor. Her ne kadar bizimki gibi bir restoranda bir kadının tek başına tadım menüsü yemeye gelmesi nadir olsa da, tek kişilik rezerve edilmiş masalarımız giderek artıyor, bu yüzden genellikle şüphelenmiyoruz. Caspar’ın önceden haber vermeden ziyaret ettiği bir restoranın sahibi, “geleceğini biliyoruz ama bazen de başka bir isimle rezervasyon yaptırdığı için habersiz geliyor, onu gördüğümüzde gerçekten çok şaşırdık. İşte o zaman sakin kalmanız gerekiyor.” Bir başka şef ise “Michelin müfettişi geldi diye sinirlerinize hakim olamayacaksınız; her ne kadar dayatmacı olsalar da onlara diğer müşterilere verdiğiniz hizmeti vermeye çalışmalısınız” diyor.

Michelin rehberinin ısrarla üzerinde durduğu altın kurallardan biri, birbirine bağlı bir dünyada bunun neredeyse imkansız olmasına rağmen, anonimliktir. Müfettişlerin, tüm müşterilere sunulan hizmet düzeyini tam olarak değerlendirmek için masaları anonim olarak test ettiklerini söylüyorlar. Hesabı ödüyorlar ve bu noktada ek bilgi almak isterlerse kimliklerini açıklayabiliyorlar. Caspar mutfağı görmek istediğinde tam da bunu yapar. Bilmediği şey, çoğu zaman tüm hareketlerinin bu ocaklardan ayrıntılı olarak gözlemlenmiş olduğudur.

Adı bilinse de tek bir açık görüntüsüne ulaşılamayan Caspar’ın 2001’de bir balık pazarında çekilmiş fotoğrafı var sadece.

Gizem devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir