SEC Başkanı’ndan Bitcoin Açıklaması: ETF Onayı Gelecek mi?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz günlerde Sağlıklı Piyasalar Birliği konferansında yaptığı konuşmada Bitcoin Spot ETF’lerinin potansiyel onayına ilişkin bilgi vermekten kaçındı. Bitcoin ve altcoin sektörü, SEC’in BlackRock ve Fidelity gibi büyük oyunculardan gelenler de dahil olmak üzere çok sayıda başvuru hakkında vereceği kararı merakla bekliyordu. Gensler, kurumun titiz inceleme sürecini vurguladı ve daha geniş kripto endüstrisi hakkındaki endişelerini yineledi.

Gensler, Bitcoin ETF’i konusunda sessiz kaldı

SEC Başkanı Gary Gensler, kısa bir süre önce düzenlediği basın toplantısında, kurumun incelemesi altındaki spot Bitcoin ETF başvurularının durumu hakkında yorum yapmamayı tercih etti. İlk spot Bitcoin ETF’sinin onaylanmasını bekleyen endüstri, Gensler’in konuya “önyargılı” yaklaşılmamasının önemini vurgulamasıyla belirsizlik içinde kaldı. Gensler, Sağlıklı Piyasalar Birliği konferansında yaptığı konuşmada, spot Bitcoin ETF’lerinin potansiyel onayı veya reddi hakkında herhangi bir ayrıntı açıklamaktan kaçındı. Kripto topluluğu, özellikle BlackRock ve Fidelity gibi büyük varlık yöneticilerinin başvurularının düzenleyici yeşil ışıkları beklediği gelişmeleri yakından izliyor.

Gensler, SEC’in bu tür başvurular için iyi kurulmuş inceleme sürecini vurgulayarak, bunu geleneksel ilk halka arzlar (IPO’lar) için dosyalama süreciyle karşılaştırdı. Borsada işlem gören ürünlerin SEC’e kaydolması gerekliliğinin altını çizdi.Kurumun Şirket Finansmanı Bölümü’nün potansiyel ihraççılara geri bildirim sağladığını belirtti.

SEC, endişeleri ele almaya çalışıyor

SEC, “bilanço etkileri ve riskleri” ile ilgili endişeleri gidermek için Invesco ve BlackRock temsilcileriyle görüşmelere başladı. Grayscale ve BlackRock ile yapılan son toplantılar, kurumun spot Bitcoin ETF’leri hakkında karar vermeden önce kapsamlı müzakerelere başvurduğuna işaret etti.   SEC, endişeleri gidermek ve çözüm aramak amacıyla Invesco ve BlackRock da dahil olmak üzere sektörün önemli oyuncularıyla yeni toplantılar düzenledi. Görüşmeler, spot Bitcoin ETF’leriyle ilişkili “bilanço etkileri ve riskleri” ile ilgili endişeleri azaltmaya yönelik potansiyel yaklaşımlara odaklandı.

Bu, Grayscale ve BlackRock ile yapılan son toplantılarda da görüldüğü üzere, SEC ve sektör liderleri arasındaki bir dizi görüşmeyi takip etmekte. Kripto para sektörü SEC’in spot Bitcoin ETF’lerine ilişkin kararını merakla beklerken, Gensler’in sessizliği spekülasyonlara yer bırakıyor. Aralarında BlackRock ve Fidelity’nin de bulunduğu sektörün devleri, kripto piyasasını önemli ölçüde etkileyebilecek ürünler için onay arayarak düzenleyici ortamda gezinmeye devam ediyor. SEC’in kilit oyuncularla devam eden görüşmeleri, oldukça kritik. Zira yatırımcılar ve meraklılar, kripto yatırımının geleceğini potansiyel olarak şekillendirebilecek düzenleyici netliği bekleyerek tetikte olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir